Nabízíme Vám

Vaše pozice: Deskové-hry.eu » Nákup

Nákup

Hra je určena pro děti.

Příslušenství:

 • 2 ks hrací kostky s bílými puntíky
 • 2 ks hrací kostky s označením světelných znamení (červená, oranžová, zelená)
 • 2 ks hrací kostky hnědomodré
 • 6 ks figurek v šesti barvách
 • 60 ks žetonů  (á   12  ks  přírodní, červené, zelené,  žluté a hnědé)
 • 5 ks pětibarevných sérií karet (před začátkem hry, velké karty rozřezat)
 • 1  ks herní plán
 • 1  ks pravidla hry
 • 1 ks populárně-vědecký doprovod

Pravidla hry Nákup:

Budeme nakupovat hrou. Úkolem každého hráče je nakoupit 5 základních druhů potravin. Před začátkem hry si každý vezme 5 žetonů (dřevěných koleček) od každé barvy jeden.

 • BÍLÝ — za ten  nakoupí mléčné výrobky: jogurt,  mléko, sýry, pribinku, tvaroh;
 • ZELENÝ — za ten nakoupí zeleninu a ovoce: citróny, jahody, jablka, brambory, kedlubny, mrkev;
 • HNĚDÝ — za ten nakoupí výrobky z obilovin: chléb, rohlíky, žemle,  koláče,  rýži,  mouku, vánočku;
 • ČERVENÝ — za ten nakoupí  maso, výrobky z masa, uzeniny, ryby, jelita,  kuře,  kýtu, vejce (i  to sem patří);
 • ŽLUTÝ — za ten nakoupí tuky: máslo, olej, Heru, Juno, ztužený tuk.

Obrázky na kartičkách, roztříděných podle barev také do 5 druhů, jsou naše zboží. Rozložíme je tak, abychom na ně dobře viděli.

 1. Hry se může zúčastnit nejvýše 6 hráčů.
 2. Každý si hodí číselnou kostkou, která mu určí jeho místo na modrých puntících v červeném rámečku, kam si postaví figurku své barvy. Určí-li kostka místo již obsazené, hází hráč ještě jednou.
 3. Hra začíná na bílém poli s šipkou vlevo. Hráč si hodí číselnou kostkou a postoupí o tolik polí, kolik mu padlo bodů. Čtverečky pro nás znamenají volnou cestu, ale pozor na kolečka! Jsou  3 rozdílné  druhy:
  • Červené jsou nejlepší. Označují obchod. Zastavíme-li se na nich a nemáme-li ještě zboží tohoto druhu nakoupené, odevzdáme příslušný barevný žeton a za něj si vybereme jeden z obrázků stejné barvy. V obchodech můžeme zakoupit zboží za jeden žeton, v samoobsluze za všechny.
  • Jestliže se figurka zastaví na hnědomodrém kolečku, nemusíme se bát. Až na nás opět přijde řada, hnědomodrá kostka rozhodne, kudy budeme pokračovat Padne-li hnědá, tedy po hnědé, padne-li modrá, tedy po modré. Jestliže však figurka toto hnědomodré kolečko překročí, pokračujeme vždy po té barvě, která nás ke kolečku dovedla.
  • Velký pozor však na některá kolečka oranžová!
   1  - znamená - že obchod s masem má polední přestávku, je totiž 12 hodin. Hráč nehází 2x kostkou.
   2  - znamená, že jsme zapomněli na nákup, protože hrajeme v parku kuličky. Hráč nehází 2x kostkou.
   3  - znamená, že začíná pršet, my nemáme deštník, proto běžíme pro něj zpět domů. Hráč se vrací na své původní místo v červeném rámečku a začíná znovu hrát.
   4  - znamená,  že   nás   potkal  strýček  s   autem   a doveze nás přímo před samoobsluhu. Hráč zde nakoupí za všechny své žetony.
   5  - znamená, že jsme neodolali  lákadlu Hračkového muzea a vstoupili dovnitř. Hráč 3x nehází kostkou.
   6  - znamená, že jsme na hřišti.  Naše zvědavost, jak dopadne utkání, nás zdrží. Hráč 1x nehází kostkou.
   7  — je pro ty zapomnětlivé. Jsme už skoro doma, ale nemůžeme si vzpomenout, jestli nám v nákupní tašce něco nechybí. Regály v samoobsluze nám paměť osvěží. Hráč se vrací na poslední kolečko samoobsluhy.
 4. Ještě však, než začneme hrát, prohlédneme si pozorně cestu městem. Jsou tu i přechody se světelnými znamením. Na nich se musí každý hráč zastavit. Až na něj přijde řada, hodí trojbarevnou kostkou:
  • BĚŽ.  Hodíme  hned číselnou  kostkou  a pokračujeme na  druhý chodník.
  • PŘIPRAV SE.  Až  na  nás  přijde řada,  házíme  hned číselnou  kostkou   a  pokračujeme.
  • STŮJ. Jedenkrát neházíme kostkou, pak pokračujeme jen číselnou.
 5. Zbývá ještě vysvětlit záhadu hnědého kruhu okolo Čertovy kašny. Je ďábelský bludný kruh, v němž se chodí dokola tak dlouho, dokud figurka nezastaví na hnědomodrém kolečku, které nás vyvede po modré ven. Proto pozor na něj!
 6. Každý hráč se musí nakonec dostat opět na své původní označení. Hází tedy tak dlouho kostkou, než se přesně na ně strefí.
 7. A ještě KDO VYHRÁVÁ: Až všichni dokončíme hru, spočítáme si kartičky. Každá znamená 1 bod. Máme-li proměněných všech 5 žetonů - nakoupeno vše - získáváme 5 bodů. Za 4 vyměněné žetony 4 body atd. Ten, kdo dojde k cíli první, má výhodu jen tehdy, když nakoupil za všech 5 žetonů. Pouze v tomto případě dostane ještě 5 bodů navíc za rychlost. Je tedy možno získat nejvíce 10 bodů v jedné hře.

Proč hra Nákup

Hra, kterou máte před sebou, vás, děti jistě pobaví. Je v ní hodně překvapení, různých nástrah a jako v každé hře, kde se hází kostkou, bude výhra také záležet na štěstí. Až si ji několikrát zahrajete, lehce se naučíte, co všechno patří denně do jídelního lístku každého člověka. Dříve nebo později se budete sami starat o sebe nebo dokonce o někoho dalšího, budete přemýšlet, co nakoupit k jídlu, protože nikdy nenastane doba, aby stačilo spolykat několik tabletek a jídlo by bylo tím vyřízeno.

V přírodě je to již tak zařízeno, že všichni živočichové i rostliny přijímají „potravu", aby mohli růst, žít. Každý druh živočichů i rostlin přijímá „potravu" určitého složení a určitým způsobem podle toho jak je „zařízen".

Vědci zjistili, že člověk spotřebuje ke zdravému růstu a zdravému životu pestrou stravu, to znamená, že strava má denně obsahovat všechny důležité složky potravy: bílkoviny, tuky, uhlovodany, nerostné látky a vitamíny. Podrobně se o těchto látkách budete učit ve škole, možná, že mnozí o tom již hodně víte. Aby si lidé věděli s vědeckými poznatky o zdravé výživě rady, byly potraviny rozděleny do několika skupin tak, aby  bylo snadné si  je správně vybrat.

Jak nakupovat?

Zkuste si několikrát přečíst tyto veršíky:

Zelenina, Maso, Tuky,
Mléko, Chléb, - skupin pět.
Něco z každé skupiny
denně na stůl rodiny.

Teď zavřete oči, zkuste si říci alespoň první veršík zpaměti. Je to snadné.

A teď: vezměte si tužku a napište všechny druhy zeleniny a ovoce, které znáte, budete překvapeni, kolik druhů existuje.

Budete-li chtít, můžete si zahrát další hru podle této předlohy:
Dejte si závody, kdo vyhraje. Kdo bude mít za 5 minut nejvíce potravin. Z každé skupiny však  musí  míti nejméně tři.

ZELENINA MASO MLÉKO CHLÉB TUKY Celkem bodů
mrkev
rajské jablko
kyselé zelí
kuře
maso
párek
mléko
sýr tavený
tvaroh
chléb
houska
vánočka
máslo
sádlo
olej
 
3 3 3 3 3 15

Abyste věděli co patří do které skupiny, dáváme Vám seznam (viz příloha). Jistě jej doplníte něčím, na co jsme zapomněli. Při hře jej ovšem schováte a rozhodčí hry si jej může vzít ke  konečnému  hodnocení.

Příloha ke hře Nákup

Potraviny podle skupin:

ZELENINA
(+ OVOCE)
MASO MLÉKO CHLEB TUKY
mrkev hovězí maso mléko chléb máslo
ředkvičky vepřové maso tvaroh pečivo sádlo
salát telecí jogurt ovesné vločky lůj
špenát srnčí kefír kroupy šlehačka
kys. zelí kuře sýry krupky olej
kapusta kachna suš. mléko jáhly  
kedlubny husa pacholík pohanka  
květák krůta malcao rýže  
paprika králík jesenka těstoviny  
rajská jablka droby/játra   mouka  
brambory ledvinky . . .   krupice  
okurky kapr   cukr  
pórek filé      
červená řepa olejovky      
petržel ryby v tomatě      
pažitka zavináče      
kopr uzenáče      
cibule vejce      
česnek luštěniny (hrách, čočka, fazole)      
celer        
jablka        
hrušky        
švestky        
třešně        
maliny        
borůvky        
šípky        
melouny        
brusinky        
hrozny        
meruňky        
broskve        
pomeranče        
citróny        
banány        
ananas        

Vysvětlení ke skupině ZELENINA. Do této skupiny patří i ovoce a brambory. Ovoce i zelenina jsou především důležitým zdrojem vitamínů a nerostných látek. Vitamíny chrání tělo před nemocemi, hlavně vitamín C, nerostné látky pomáhají při stavbě těla, umožňují přeměnu látek v těle na energii.

MLÉKO - zdroj hlavně vápníku a bílkovin: Je důležité pro růst. Počítáme sem všechny sýry, jogurt, tvaroh. Nepočítáme sem šlehačku, ta je sice mléčným výrobkem, ale je to vlastně tuk, zrovna tak jako máslo.

CHLÉB - patří sem vše, co je z mouky (pečivo). Důležitým zdrojem vitamínu B je v této skupině vše, co je vyrobeno z celých zrn (tmavý chléb, ovesné vločky). Do této skupiny patří také cukr. Varováním před nadměrnou spotřebou cukru je všeobecně známé. Na každého připadá 38 kg ročně, včetně skrytého cukru v limonádách a pod. Když chcete mlsat tak s mírou! Pamatujte na zoubky a chraňte se před tloušťkou. Nezapomeňte, že se dají mlsat také oříšky a sušené ovoce.

MASO - zdroj bílkovin - z nichž se tvoří naše tělo v mládí a v dospělosti je nutné určité množství bílkovin k obnově buněk. Důležité jsou i nerostné látky v mase obsažené. Počítáme sem i vejce. Dále luštěniny (hrách, fazole, čočka),  pro obsah  rostlinných  bílkovin.

TUKY - (všechno co zamastí papír)! Dokonce i oříšky, slunečnicová semínka. Nejcennější jsou rostlinné oleje,  máslo a nové druhy margarínu (Hera, Juno).

Nakonec otázku:
Jaký je rozdíl mezi „stravováním" auta a stravováním člověka? Řeknete si, to je nápad? Zjednodušíte si odpověď tím, že řeknete to je velký rozdíl. To je jistě pravda, ale v čem? A právě v tom rozdílu spočívá to, proč by každý člověk měl o správné výživě nejdůležitější nejen vědět, ale i podle toho žít.

PESTRÁ STRAVA - ZAKLAD ZDRAVÍ!

Na shledanou děvčata a chlapci při další hře. Pestrá strava totiž neznamená jen pestře nakoupit, ale i pestře sestavit jídelní lístek a různým způsobem upravit a vařit tak, aby se zbytečně neničily důležité látky v potravinách.

 

Za poskytnutí pravidel mnohokrát děkuji Ladě Urbanové.