Nabízíme Vám

Vaše pozice: Deskové-hry.eu » Vládci choutek

Vládci choutek

Vládci choutekDalší zatracená hra od Cheapass Games.

Příběh:

Ty a tví nemrtví přátelé připravujete jídlo. Pro zákazníky, pro sebe, pro šéfa. Kdo ví? Jisté je jen to, že kdo splní objednávku, dostane body, a kdo bude mít nejvíc bodů, bude Vládcem choutek. Ať to znamená cokoliv.

Potřebuješ:

Balíček Vládce choutek, jednu šestistěnnou kostku a něco na počítání skóre.

Jak začít:

Než začneš, musíš přizpůsobit velikost balíčku počtu hráčů. Pokud hraje šest nebo více lidí, použij všech 66 karet. Jestli hraje 4 nebo 5 hráčů, vyjmi tři Hranolky, tři Nápoje, tři Žemle, a od Rybího, ptačího a kravího masa jednu.
Jestli hrají jen 2 nebo 3 hráči, vyjmi dvojnásobek uvedených množství.

Při každém rozdání se rozdává celý balíček. Asi nevyjde na každého stejně karet, ale to vůbec nevadí. Každý bude jednou rozdávat, a karty se často přesunují mezi hráči.

Jakmile každý hráč jednou rozdával, hra končí. Takže, pokud hraje pět hráčů, bude se hrát pět rozdání.

Při každém rozdání:

  1. Rozdávající zamíchá a rozdá celý balíček.
  2. Poté rozdávající hodí první objednávku z menu. Nejdřív jedním hodem kostkou určí oblast, potom druhým konkrétní jídlo v této oblasti. To se stane „Objednávkou".
  3. Počínaje po levici rozdávajícáho hráči musejí buď splnit objednávku nebo pasovat. „Splnit objednávku", znamená vyložit ingredience na stůl, lícem vzhůru. Vyložené karty si hráč nechá, na konci hry za ně získá body. „Pasovat" znamená nesplnit objednávku a podat libovolnou kartu hráči po levici. Můžeš pasovat i když máš karty na splnění objednávky.
  4. Když hráč splní objednávku, stane se objednávajícím a může si vybrat. Bud příští objednávku hodí, nebo zvolí. Tak či onak, hra bude pokračovat hráčem po jeho levici. Pravidla pro volení a házení se ale liší.
    Volení: Můžeš volit pouze z oblastí A, B a C. Jestliže si objednávku zvolíš, hráči, kteří pasují, podávají kartu doleva, tak jako v prvním kole.
    Házení: Jestliže objednávku hodíš, každý hráč, který pasuje, ti musí dát jednu libovolnou kartu. Včetně tebe, takže pokud pasuješ na tebou hozenou objednávku, dáš kartu sám sobě. (První kolo po rozdání je výjimkou, protože rozdávající objednávku hází, ale karty se podávají doleva.)
  5. Jestliže objednávka obejde stůl aniž by ji někdo splnil, tak se podmínky trochu uvolní. (Zákazníci začnou být netrpěliví.) V druhém kolečku můžeš vypustit jednu ingredienci. Například, jestliže je objednána Krávožemla, můžeš zahrát buď jen Kraví maso, nebo jen Žemli. Anebo můžeš vyložit celou objednávku. Po každém cyklu lze vypustit o položku víc. Jakmile ale klesne počet nutných ingrediencí na nulu, objednávka je zrušena a objednávajícím se stane následující hráč po levici.
  6. Rozdání končí v okamžiku kdy se první hráč zbaví všech karet, buď splněním objednávky, nebo podáním karty. Každý hráč pak sečte bodové hodnoty svých vyložených karet, odečte hodnoty karet, které mu zůstaly v ruce a výsledek přičte ke svému celkovému skóre. Když máš smůlu, můžeš se tak dostat i pod nulu.

Jakmile každý hráč jednou rozdával, hra končí a vítězem se stává hráč s nejvyšším skóre.

Strategie:

Mít hodně karet je očividně někdy dobře, někdy špatně. Na začátku hry je asi dobré shromažďovat karty, což znamená házet místo vybírání. Později je lepší vybírat to, co můžeš splnit, aby ses karet zbavil.

Nauč se menu, abys věděl, které karty se k sobě hodí. Zbav se karet, které nezahraješ, a pozor, aby ses nepřipravil o velké kombo, jen abys splnil malou objednávku. A všímej, si jaké karty dostáváš od souseda - co se jemu nehodí, může tobě pomoct.

Hra z produkce Cheapass Games.